Dla kogo? Trasa Trondheim – Bodø naprawdę nie jest trudna! Są tu może 3 większe podjazdy. Absolutnie nie ma jednak tak wymagających etapów jak w południowych rejonach Norwegii.

Insekty: Trondheim – Bodø: na tym etapie podróży dokuczliwe (dla niektórych nawet niebezpieczne!) mogą być meszki. Zaobserwowaliśmy, że aby zminimalizować ataki tych małych krwiopijców najlepiej rozbić obozowisko jeszcze w promieniach słońca (jeśli to oczywiście możliwe). Koniecznie należy zaopatrzyć się w repelenty. Skuteczne okazało się kadzidło (sprzedawane w formie zielonej spirali). W cieniu meszek jest znacznie więcej. Komary nie stanowiły problemu, ale moskitierę zawsze warto mieć pod ręką. Należy wziąć poprawkę, iż skala zjawiska może różnić się w zależności od okresu w którym jedziemy. Na wyspach nie zaobserwowaliśmy meszek ani komarów. Finnmark i Finlandia: Moskitiera i repelenty powinny być nieodzowną częścią ekwipunku. "(...)Miejsce urocze, ale cóż z tego skoro wkoło aż czarno od komarów. Kolejny dzień jest upalny, najcieplejszy od początku wyprawy. Wjeżdżamy do Finlandii i dopiero gdzieś w Utsjoki zaczynamy sobie zdawać sprawę, że dotychczasowe problemy z insektami to była ledwie majówka. Welcome to Finland! Wokoło kłębią się takie ilości agresywnych much, że niemal przesłaniają całe pole widzenia, po kilku sekundach od zatrzymania roweru obklejają nas gryząc przy tym dotkliwie. Nie mam wątpliwości – podobnie jak narrator w „Niezwyciężonym” Stanisława Lema – że najgroźniejszy jest wróg rozproszony.(...)"

„Midnight Sun” – („północne słońce”, „słońce północy”) im dalej na północ od Koła Podbiegunowego (66°33''), tym dłuższy jest okres, kiedy słońce w lecie pozostaje nieprzerwanie nad horyzontem (dzień polarny) Jasność przez całą dobę sprawia, że nie musimy spieszyć się z poszukiwaniem miejsca na nocleg, co jest dużym atutem. Niemniej jednak „białe noce” mogą okazać się uciążliwe. Rozświetlone wnętrze namiotu uprzykrza sen, dlatego polecamy stosowanie ciemnej przepaski na oczy.

Ruch na drogach – w przeważającej części niewielki, gdyż droga nr 17 jest alternatywnym szlakiem na północ dla znacznie szybszej drogi E6. Częste połączenia promowe sprawiają, że średnio raz na godzinę będzie mijać nas sznur aut, który najlepiej jest przepuścić. Na drogach zdecydowanie królują campery.

Zakupy – Rema 1000 (tanie pieczywo), ICA (tanie produkty Euroshopper), Joker, Coop (tanie banany – 6,90 NOK/kg) i Coop Mega, Rimi (przecenione owoce). Warto robić większe zapasy, gdyż następny sklep z artykułami spożywczymi może być za ponad 100 km.

Woda pitna – ani raz nie kupowaliśmy wody, zawsze piliśmy kranową.

Bilety na promy kupuje się od „mobilnego” kasjera, który sam podejdzie do nas. Rowerzyści i piesi zawsze wchodzą na prom w pierwszej kolejności. Rozkłady „jazdy” promów – dostępne w biurach informacji turystycznej. Szczegółowe informacje, mapy itd. można znaleźć na oficjalnej stronie Drogi Nr 17: www.rv17.no


You are here: Home Informacje praktyczne