Informacje praktyczne (dotyczące Tadżykistanu - Kirgistan wkrótce ;-)

Samolot – do Taszkientu lecieliśmy liniami Air Baltic (chociaż pierwotnie kupiliśmy bilety do Duszanbe. Jednak zupełnie przypadkowo dowiedzieliśmy się, już po kupnie biletów, że Air Baltic zlikwidował połączenia z Duszanbe! Taszkient wybraliśmy więc niejako w zastępstwie, z czego jednak jesteśmy naprawdę zadowoleni – w północnym Tadżykistanie, którego zapewne nie odwiedzilibyśmy, przeżyliśmy mnóstwo niezapomnianych przygód).

Ludzie: niezwykle gościnni, przyjaźni. Pomimo konfliktu zbrojnego w Chorogu uważam Tadżykistan za kraj bardzo bezpieczny, wróciłbym tam choćby jutro. Oczywiście należy, tak jak w większości miejsc na świecie, zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Zagrożenia ze strony zwierząt: widzieliśmy sporo różnych węży, kilka skorpiony i pająków, szczególnie w północnym Tadżykistanie, w rejonie Pamiru nie zaobserwowaliśmy żadnych niebezpiecznych żyjątek.

Szczepienia (zalecane): błonica, tężec, WZW A, WZW B, wścieklizna, polio, dur brzuszny.

Wizy: wizę do Tadżykistanu można uzyskać po przylocie na lotnisku w Duszanbe. Nie ma  możliwości uzyskania wizy na przejściach granicznych. Wizę można uzyskać m.in. w ambasadach Tadżykistanu w Berlinie oraz Wiedniu. Ponadto, aby dostać się na teren GBAO (Górskobadachszański Okręg Autonomiczny) – rejon Pamiru –należy uzyskać pozwolenie (GBAO) – w konsulatach uzyskuje się nieodpłatnie (należy tylko złożyć stosowny formularz). Na lotnisku w Duszanbe nie było możliwości uzyskania pozwolenia GBAO, trzeba je było załatwić w jakimś pewnym urzędzie w centrum. Pamiętajcie, żeby upewnić się, że przepisy wizowe nie zmieniły się w międzyczasie!

Wiza do Uzbekistanu można uzyskać w Ambasadzie Republiki Uzbekistanu w Warszawie. Konieczny jest voucher turystyczny lub zaproszenie od obywateli Uzbekistanu, a także firm lub agencji turystycznych, znajdujących się na terenie Uzbekistanu (można załatwić przez liczne serwisy pośrednictwa wizowego).

Najważniejsze przełęcze na trasie:

  • Shahristan (3378 m n.p.m.)
  • Anzob  (3372 m n.p.m).
  • Saghirdasht (Khaburabot) (3252 m n.p.m)
  • Khargush (4344 m n.p.m.) – łączy Pamir Highway z doliną Wakhan,
  • Koi-Tezek (4272 m n.p.m.)
  • Mysara (4210 m n.p.m.)
  • Kyzyl Art (4290 m n.p.m.) – granica z Kirgistanem
  • Najzatos (4137 m n.p.m.)
  • Ak Baital (4655 m n.p.m.) – najwyższa przełęcz Pamiru

Trasa: Taszkient – (bus) – Bekobod – Oybek –granica – Buston – Khujand – Istaravshan (Uroteppa) – przeł. Shahristan (3378 m) – Ajni – przeł. Anzob (3372 m) – Duszanbe – Vahdat – Obigarm – Darband – Tavildara – przeł. Saghirdasht (Khaburabot) (3252 m) – Ruson – Chorog (Khorog) – Ishkoshim (Ishkashim )– Langar – przeł Khargush (4344 m) – przeł Koj-Tezek (4272 m) – przeł Mysara (4000 m) – Nimos (?) – przeł Mysara (4210 m) - przeł Koi-Tezek (4272 m) – Alichur – przeł. Najzatos (4137) – Murghab –przeł Ak-Baital  (4655 m) – Karakul – przeł. Kyzyl Art (4280) - Kirgistan

You are here: Home Info praktyczne